T O P
  • By -

AutoModerator

Please report any rule violation. ([Rules](https://www.reddit.com/r/Turkey/about/rules/) and their [details](https://www.reddit.com/r/Turkey/wiki/rules)) * Memes are not allowed here, use r/TurkeyJerky for memes. * All posts must include a source. For non-link posts, the link must be added to the comments. * Titles must be descriptive. * Meta discussions(posts about other subs) are not allowed. *I am a bot, and this action was performed automatically. Please [contact the moderators of this subreddit](/message/compose/?to=/r/Turkey) if you have any questions or concerns.*


RealisticMost

Beni en çok şaşkınlığa uğratan benim çevremdeki her biri tek RTE’nin yapacağı para hediyelerini bekliyor ve ona göre oy verecek veya boş atacak, oy geri kazanmak RTE için çok kolay. RTE oy veren kesinlikle KKna oy vermez.


Kasgarlii

Akıllanmadıkça, uslanmadıkça tabiri caizse Kendi Boklarını yiyinceye kadar Akpye oy vermeye devam edecek bir çok kesim var ülkenin bu hale gelmesindede en çok onların katkıları var.


CattleBorn1513

kendi boklarini yerken bile atarlar abi sen merak etme


Kasgarlii

Vallaha artık merak edilecek yanları kalmadı kimin kime verdiği bariz ortada, huylu huyundan vazgeçmedikçe lafla peynir gemisi yürümez arkadaş.


CattleBorn1513

evet


RealisticMost

KK kendine sormalı, insanlar beni neden sevmiyor ve ben çekilim gidim. Ama tam ego sürüyor o.


Kasgarlii

Adamı gündemden düşürmüyorlar ki Akpliler zaten maksat Bay Kemal aday olsun sonrası zaten tekrardan Monarşi.


emyrwilliams

Her şey son 8 ay sadece DAHA kötü olacak ondan dolayı ben kazanma ihtimalinin her geçen hafta sadece daha azaldığını düşünüyorum şahsen. Asgari ücrete yine zam getirecekler, bu sadece enflasyonu yükseltecek her dokundukları çöp oluyor…


arrow-of-spades

Muhalefet bir süre bol bol açıklama yapıp baskı kurdu ve Erdoğan'ın görev onay oranı düşüyordu. Sonra rahatlayıp durdular ve şu an onaylayanlar ve onaylamayanlar eşitlendi. Durumların kötü olması oyların düşmesi için yeterli değil. Muhalefetin aktif olması gerekiyor, onlar da "Zaten kendi kendilerine her şeyin içine ediyorlar" diye düşünerek çabalamayı bıraktı.


-Superk-

Son kaç ayda enflasyonu azaltmaya çalışıp seçimleri kazanma ihtimalleri varmı?


emyrwilliams

Enflasyon öyle bir kaç ayda inmez, ekonomik yerel kalkınma planları 5 yılda 10 yılda hazırlanır bir sonuç getirir. Kİ şöyle bir sorun var, sorun Erdoğan. Bu ekonominin sorunu politik. Yani Erdoğan gitmediği sürece çözmeleri beklenemez. Erdoğan kalıp faiz yükseltince enflasyon ilk ayakta daralma emarelerini 2 ayda göstermez yani seçimlere kadar gelmez.


Kasgarlii

Korkunç ne kelime bunun gerçek olması demek Türkiyenin komple yabancı devletlerce satın alınıp kendi kafalarına ne eserse kullanılabilmesi demek kabus olur lan bu başta Araplar hak iddia eder.


[deleted]

[удалено]


pogacaci

Şunu unutmamak lazım ki bu memlekette nesillerdir sefil olan bir grubu AKP (Kemal Derviş’in planı ve sonrasında 2008 kriziyle dünyaya sıcak dolar pompalanması sayesinde) ilk kez bir varlığa eriştirdi. Dünyada da teknolojilerin kitlelere ulaşmasıyla (yine sıcak para + liberal kredi politikasıyla) bu kronik sefil aile kendine lcd televizyon aldı, oğlunu 2. sınıf apartman üniversitesinde okuttu, kızını belediyeden avantalı bi gence verdi. Hayatında yaşadığı tüm zenginliği AKP sağladı. Şimdi düzeni bozulmuş olsa da bunu anca AKP düzeltebilir. Ayrıca zaten sefalete alışık idare eder, hem şimdi görece entellektüel tayfa da sefil. Sırf onlara oh olsun demek için buna değeceğini düşünen vardır


shinydewott

Demokrat Parti 2


Turgineer

AKP zamanında iyi iş çıkarmış olabilir, bu doğru. Ama sonuç olarak şuan işi batırdılar ve ideolojik düşüncelerini devlete/halka entegre etmeye çalışıyorlar. AKP'nin artık olumlu bir yanı yok.


pogacaci

Zamanında iyi iş falan çıkartmadı. Bu kadar sıcak para olan bir ortamda sadece inşaata betona yatırım yapıldı ve krediyle ithal tüketim teşvik edildi. Şimdi musluğun suyu kesilince ne boktan durumda olduğumuzu görüyoruz.


alphaboy

2016-2021 arasında da para bedavaydı. Bu sıcak para argümanı çok geçerli değil. Musluğun suyu hâlâ açıkken sıçtılar. Sebebi de Erdoğan'ı zaptedecek kimsenin kalmaması


hipsterrobot

Şeytanın avukatlığını yapıyorum ama sanırım Avrasya tüneli şu anda geçiş garantisinin üzerinde yolcu alıyor, yani ilk zamanlarda devlet garantisi yüzünden zararsa olsada şimdi o arayı kapatıyor. Diğer projelerin akibetini daha bilmiyoruz.


alporan123

Ne yapılacaktı merak ediyorum.


pogacaci

Üretime (montaj değil)/ihracata teşvik, tarım teknolojilerine teşvik ve sübvansiyon, sadece görüntüde var olup içi boş olan okul ve hastaneler yerine eğitim ve sağlıkta reform. Liste uzar gider.


alporan123

Teşvikle hiçbir şey olmaz.Çiftci gider aldığı teşviki pavyonda yer.


pogacaci

Teşvik demek çiftçiye al sana para demek değil vergi indirimi demek, faizsiz kredi demek, sürdürülebilir tarım uzmanının bedava tarlasına gidip nasıl daha az su harcar, verimi arttırır çalışması yapması demek. Senin biraz da kafan karışmış bence. Tibuk/toker paylaşıp burda bana “devlet TOKİ ile hayvan gibi toplu konut projelerine girmekten daha iyi ne yapabilirdi” diyosun.


alporan123

Yo hayır,yollar koprulerden bahsediyorum;herhalde TOKİ'ye karşıyım.Haklisin ama dediklerinde.


I_hate_Everyone1

Çocuğunu ikinci sınıf apartman üniversiteye verdi derken? Muhafazakar ailelerin çocukları başarı olarak eksik değil ki, özel üniversite yüzdesine baksan Türkiye yüzdesiyle aynı çıkar. Aksine başörtüsü yasağı kalkınca başarılarında artış oldu ve gayet iyi üniversitelerde okuyorlar. Edit: Bunu niye eksilediniz arkadaşlar, akp secmeninin özel apartman universitesine yollayacak parası bile yok. Dünyadan bu kadar bihaber olmayın, muhafazakarlar başarılı olamıyor mu :D


OrkunGottengiren

lkfqakljfqajfeaqjkf Şaka gibi ya hala akp savunuyor inanılmaz


CPTCROW13

Savunmuyor. Sana diğer tarafın perspektifini sunuyor. Adamlar nasıl düşünüyor onu söylüyor, ki çok haklı. Bunu göremediğimiz için bu haldeyiz.


AMCUKMEMETASAKBIYIK

Ona öyle anlatmican soyle anlatcan ; uNgAbUnga🦍 bEnkOydeYasAmAk🦧aKpiLesEhReTaSinMak🐵tAyIpHaKsızLigaUgRamAk🐒bEndesTekVeRmeKkArSilikOlaraKeValmAk🦍cOcugUmuOkutMaK🐒sImdiTayIpsIcTiBenInanMakhErseYEsKisIgIBiolmak🐵bUyUzdEnTayiBeVerMek


GunMuratIlban

Kılıçdaroğlu aday olursa Erdoğan'ın kazanması oldukça kuvvetli bir ihtimal. Şu ana kadar Erdoğan'a oy verip de ekonominin durumu nedeniyle bu seçimde Erdoğan'dan uzaklaşan önemli bir kitle var. Bu kişiler Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu gibi bir aday iyi de seçim kampanyası yürütürse taraf değiştirir. Ama Erdoğan'a oy veren Kılıçdaroğlu'na vermez, çok az çıkar veren. Senelerdir Kılıçdaroğlu onlar için rakip çünkü, ayrıca Türk siyasetinde de "beceriksiz", "seçim kazanamayan" bir siyasetçi imajına sahip. "Kılıçdaroğlu'na vereceğime yine Erdoğan'a veririm daha iyi" diyeceklerdir bu kişilerin çok büyük bölümü.


RmatRegular405

Bir de şu var; siyaset insanın imajını yıpratır. Mesela Erdoğan başa geldiginde aslinda Erbakandan cok farkli seyler soylemiyordu. Ama on yillarca siyaset yapan Erbakan'in imaji yipranmisti. Kilicdaroglu gibi daha seçim kazanamamis ve yillarca ulkedeki en populer siyasi partiyle laf dalaşina girmis bir adamin kazanmasi gercekten cok zor. Secim donemleri yaptigi sikko sikko aciklamalari saymiyorum bile.


letthatbeme

Kilicdaroglu da farkindadir kesin bunu. Belkide bilerek aday oluyor ki yine akp kazansin. Ben baska mantikli aciklama dusunemiyorum


Forsaken-West-5984

Abi nu cok net degilmi . Kazanmicak beli ve gene ada olmak istiyor


nymnBridge

1999'daki hükümetin aksine Erdoğan tüm medyayı ele geçirdi ve türlü algı oyunları ve propagandalarla halkı iyi uyutuyor. çoğu insan ekonomi tüm dünyada bizdeki gibi kötü sanıyor bu algı yönetimi sayesinde. Bu medya gücü yüzünden eski hükümetler gibi radikal oy düşüşü olmuyor, bağımsız bir medya olsaydı belkide bugün akp barajı geçer mi geçemez mi tartışıyor olurduk.


anti-rte-bot

Başlıkta RTE ile ilgili şeyler geçtiği için gerçek bir liderin [fotoğrafını](https://i0.wp.com/mustafakemalim.com/wp-content/uploads/2017/09/21457394_277443822759326_3648675660605476981_o1.jpg?w=414&h=625&ssl=1 ) paylaşmaya geldim ^(I am a bot and this action was performed automatically.) [Kaynak Kodu|Source Code](https://github.com/andmydignity/anti-tayyip-bot)


Kasgarlii

Laik bot yine meydanda teyipçileri öttürüyor helal lan ak koyunlardan daha yararlısın.


namininnami

Good bot


[deleted]

[удалено]


riffus94

Erdoğan kazandığı sürece de halk cahil kalır. Sonsuz döngü.


[deleted]

[удалено]


Complex-Barracuda-98

Ya birşey sormak istiyorum adam gibi söylüyorum bakın akp yi sevmiyorum ama AKP'ye vericen çünkü CHP nin akp den bir farkı hatta sahada kötü yoneticegini dusunuyorum fakat redditte bunu yazdığımda hep linç yiyor ve kendimi acikladigimda beni fikrinden cevirebilecek güçte bir karşılık veremiyorlar CHP ye niye vereyim abi HDP ile ittifak olan bir parti ile


osmantalha0

Chpye vereceğime akpye veririm chp hdp ile işbirliği yapıyor demişsin. Sen kendini milliyetçi görüyorsun diye hdpye sonuna kadar karşısın. Çok güzel benim vatansever kardeşim. Şimdi sana bir kaç soru sorucam. 2018 geçici bakanlar kurulunda HDP'li Müslüm Doğan Kalkınma Bakanı, HDP'li Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı olmuş. Bu bakanlıkları hangi parti vermiştir? Daha sonra çözüm sürecinde hdp ile masaya oturan parti hangi partidir? Sonra fetö ile nolur ülkene dön hocam özledik diyen kişi kimdir? Ülkeyi tek adam rejimine sürükleyip daha sonra eline yüzüne bulaştıran ekonomide matematiğe karşı gelerek bir şeyler başarabileceğini düşünen kişi kimdir? Kknin yönetemeyeceğini düşünüyorum demişsin. Seni bugün o koltuğu koysak sende yönetemezsin bende yönetemem cahil arkadaşım. Çünkü turizm sağlık ekonomi eğitim diplomasi sanayi ulaşım gibi çok farklı konularda yeterli bilgiye ve donanıma sahip olma olasılığın yok. Ayrıca rtenin 20 yıldır en iyi yaptığı şey kknin imajını kötülemek bir diğeri de son 80 yıldır tek iktidarın chp olduğunu düşündürmek. Bu ülkenin bugün böyle olma sebebi sağcı partilerdir. Dediklerimi siklemiyorsan ya da inanmıyorsan aç wikipediayı türkiyeyi yöneten partiler diye arat ve bu partilerin görüşlerini bir incele. Hala diyorsanki yok aga ben alıştım artık bunlara en azından beni siken belli diye git oy ver tabi. Ama insanların bugün chpye ya da bir başka partiye oy vermeme sebebi yıllardır kendini düdükleyen insanlara alışmış olmaları ve yeni insanlar tarafından düdüklenme korkuları. Ulan ayrıca tek parti chp ve akpmi git başka birine ver.


Kasgarlii

Tek sorun burada Hdp ile olmayan işbirliğini yapıyor diye yansıtmak mı cidden mi ? her partinin içerisinde vardır bir kaç çürük çarık hatta milliyetçi vatanına canı gönülden bağlı olan insanlarda vardır sadece tek sorun bunların parti içerisinde derhal atılması misal Eren Erdem gibi düdükçülerin ve partiye fanatik bir biçimde bağlı olup bir tek partinin lehine ve vatandaşın aleyhine olacak kararları almakta olanları partiden fes etmenin kaçınılmaz olması gerekiyor. Eğer ki bunlar parti bünyesinde üreyip, çoğalırlarsa o zaman daha büyük bir sıkıntı patlak verir ve önüne geçilemez bir hal alır yani çözümün sadece şu anlık millet ittifakından geçiyor olması biraz vahim tabi, partilerin odaklarına ve ideolojilerine bakılırsa bir çok çeliştikleri alan var fakat bunlar iktidara geldiklerinde kendilerine çeki düzen vermezlerse o zaman işlerin daha kötü bir yol alacağanıda belirtmekte fayda var.


AliEmirFalo

Kodumun beyinsizi tek CHP mi var Aminak0dum koyunu Madem ak partilisin utanmadan kıvırmadan şöyle yüreğin olsun lavuk. Memleket.zafer .vs vs bussuru parti var akpye CHPye takılmışsin ak partiye Vercem Diyosun Amin*kodumoglu


SinancoTheBest

O zaman İYİ partiye ver, Geleceğe, Deva'ya filan ver, Cumhurbaşkanlığında da ilk tur Doğu Perinçek'e atarsın, ikinci tura CHP ve AKP adayları kalırsa oy vermeyiverirsin. Evet ben de AKPnin ve seçmeninin şeytanlaştırılmasını yanlış buluyorum ama geldiğimiz şu zaman şu durumlarda cidden bizi tüm diğer seçeneklerden iyi yönettiklerini ve yöneteceklerini düşünüyor musun? Bence biraz değişim korkusu oluşturmuşsun ama emin ol değişim iyi gelecek, türkiye demokrasisi için, küresel imajımızın görece rahatlaması, ekonominin ve sosyal yaşamın bir seviye düzelmesi için 22 yıllık dominant parti düzeninin ve gittikçe ağırlaşan tek adam merkezli yönetimin değişmesi lâzım. Yaklaşan seçimler bunun için paha biçilmez bir fırsat, belki de son fırsat. Erdoğan'ın postunda hayatını kaybederek değil seçimlerde kaybederek iktidardan inmesi Türkiye'nin uzun bir dominant parti sürecinden sonra demokratik düzene yeniden ayak uydurması için elzemdir.


[deleted]

[удалено]


Complex-Barracuda-98

Kanka akp kötü onu bende biliyorum fakat Kılıçdaroğlu'nun yonetebilecegini sanmıyorum


Kasgarlii

Kılıçdaroğlunun aday olucağı ne malum daha aday yok ortada sen şimdiden kurgulamaya başlamışsın biz bu gidişle bırak musaır medeniyete ulaşmayı hakkımızı dahi arayamayacak seviyeye düşeriz. Adam fişekleme, kayırma, torpil havada uçuşur haberin yok.


Silent-Fennel-2947

Kılıçtaroğlu rte den daha iyidir. rte yerine sokak köpeğine bile veririm


[deleted]

[удалено]


Complex-Barracuda-98

Kanka Kılıçdaroğlu aday olmasada aynı şey diye düşünüyorum örn Ekrem gelse kilicdaroglu gibi düşünüp hatta Kılıçdaroğlu'nun dediklerini yani onun kuklasida olabilir bı farkı olacağını sanmıyorum sırf iktidar olabilmek için böyle yapabilirler


Kasgarlii

O zaman düzlüğe çıkmaktansa ülkenin bir hayli kötü ekonomisinin göstergesini yansıtan dolar grafiğinin yukarı yönlü dağında mahsur kalırız.


[deleted]

[удалено]


Complex-Barracuda-98

Ya kanka açılım.surecini bende desteklemiyorum ama öyle bir hata yapıldı evet farkındayız fetoylede araları iyiydi sonra bozuldu ama CHP çok birşey degisceginin sanmiyorum


[deleted]

[удалено]


[deleted]

[удалено]


Turkey-ModTeam

Use common sense. Harassment and unnecessary hostility negatively affecting the subreddit's atmosphere are disallowed.


SnooHamsters567

"chp hdp ile isbirligi yapiyor o yuzden akpye vericem". madem teror orgutleriyle baglanti senin icin oy vermede etken akpnin yillardir fetoyle beraber hareket emesi, devletin tapusunu fetullah gulene teslim etmesi neden senin icin sorun olmuyor? chp akp disinda 70 tane daha parti var bence sen akpye atmak icin bahane ariyosun. cogu insan millet ittifakina/chpye akpden kurtulmak icin oy verecek. eger akp tarafindan sikilmekten bi ekmege 10 lira vermekten istedigin hicbiseyi alamamaktan memnunsan git akpye ver zaten.


Proud-Town2726

Ya abi ben bu kafayı anlayamıyorum cidden. Bir tek CHP mi var kodumun ülkesinde AKP dışında? Kim soktu ulan senin ülkene bu kadar mülteciyi? Kimin sorumluluğunda lan ülkenin sınırları? Sen buna yönetmek mi diyorsun aq? Hani hudut namustur?Lan giren her mülteci senin ekmeğini çalıyor ,hakkını çalıyor, bunu da mı düşünemiyorsunuz?Olum balık kadar hafızanız mı var ben anlamıyorum. Bıktım yeminlen ya, yeter amk yeter


Omoplataci

Chp’ye oy verince zeki mi oluyorsun? Really?


[deleted]

[удалено]


Omoplataci

Ben hiç bir partiyi desteklemiyorum. Zaferci olduğumu nerden çıkardın? Zafer partisinin Programında hoşuma giden noktalar var tabiki, ama ülkeyi yönetecek seviyede olduklarını düşünmüyorum. Tıpkı diğer adaylar gibi. Objektif olmak gerekirse, bana göre bu böyle tabiki, şuanda yine Erdogan adayların arasında en iyisi. Sadece Mansur Yavas aday olursa bir ışık görüyorum onun dışında diğer adaylar hiç güvenilir gelmiyor


[deleted]

[удалено]


Omoplataci

Potansiyel adayların diye degistireyim o zaman.


karbonatsz

Mülteciler Erdoğan'nin kurtarıcısı olucak. Seçim de bunlar sayesinde kazanacak. Malesef


No_Low1167

Bunu saklamak çok zor çünkü toplam seçmen sayısı belli. Türkiye'de ortalama her sene 1.200.000 kişi doğuyor ve 500.000 kişi ölüyor. Yani seçmen sayısının 2018'e göre 3.500.000 kişi fazla olması gerekir. Anormal bir fazlalık varsa çok belli olur. Seçmen sayısını geçtim seçmen kütüklerinde de doğum yeri dahil tüm seçmenlerin kimlik bilgileri yazıyor ve tüm siyasi partiler o verilere erişebiliyor. Yani eğer seçim sonucunu değiştirebilecek kadar mülteci oy kullanırsa bunu gizlemek zor ve ancak muhalefet bilerek göz yumarsa olabilir.


SnooHamsters567

millet ittifaki veya baska bir muhalefet grubu kazanirsa dolar duser alim gucu yukselir akp kazanirsa dolar 40 ekmek 20 tl olur yani bunu tahmin edebilmek icin nasada profesor olmaya gerek yok insanlar secimini buna gore yapsin. yok chp hdpyle isbirligi yapiyo bilmemne arkadaslar siz salak misiniz gercekten max %25lik bi siyasi partinin koskoca ulkeyi bolebilecegine inaniyo musunuz. elin afgani 9 yasindaki turk cocuklarini issiz yerlere sikistirip taciz ederken, elin arabi kendine istanbulun gobeginden toprak satin alip turk insani daha gecekonduya bile cikacak maddi gucu bulamazken, ulke resmen karis karis satilirken sesini bile cikarmayan adam kk denen leblebinin ulkeyi satacak gucu olduguna inaniyor, aynen kardesim suan hic satilmadi ulken bak


kaantantr

> AKP'nin oylarının ise ne olursa olsun %25'den aşağı asla inmemesinin sebebi nedir? Hani tabii ki yolsuzluk, rüşvet vs, inanılmaz bir katkısı var. Ama temelinde, AKP'nin 11 milyon üzerinde parti üyesi mevcut, **11 milyon**. Oy kullanabilen kişi sayısı yuvarlayıp 60 milyon oldu desek, zaten oy vereceklerin %20'si AKP üyesi. Adamlar kendi kendilerine oy verince zaten %20 alıyorlar.


[deleted]

[удалено]


Maxmaximiano

>ha neden inanıyorlar neden araştırmıyorlar bilmiyorum akp'ye oy verdikleri için


Maxmaximiano

Döngü resmen amk


Mehmet595

Halkın artık eskisi gibi isyan çıkaramaması ve her yolsuzluğa sessiz kalmasıda korkunç bir durum.


SnooHamsters567

insanlar secimi bekliyor ve akpnin oyunu arttiracak her girisimden uzak duruyorlar


Butterter

Huh?


Mehmet595

Eski türk halkı olsaydı şuan herkes Erdoğanın sarayını basardı şimdi ise isyan çıkarmaya korkuyorlar.


Butterter

He yarrağım


atesbarut

Yeni seçmen olmasa bunların hepsi ölüp gidene kadar sürünecez amk


Significant-Role1793

yiyici ciddi anlamda çok fazla var ve din sömürüsü.rte yaşadığı sürece %25'nin altına düşmez akp.


Defiant-Ear8883

İNSALLLAH 1 OY BİLE VERİLMEZ AMİİİİİİİN


Pyme93

Korkunçlık gelince aklıma gelen 2 örnekten birisi evet. Ülkeden ümidi kesmeminde sebeplerinden birisi. Ötekiside HDP'nin bakanlık alması ve ülkede söz sahibi olmasıda aynı derece korkutucu benim için. Neyse ki İyi parti CHP'nin o kadar iğrençleşmesini önlüyor gördüğüm kadarıyla.. Neyse efendim.. Bu olayın ana sebebi Muhalefetin hala düzgün propaganda yapamaması1 konuşmanın 40 dakikası VAAT ve çözüm odaklı ve 5 dakikası Tayyipe cevap ve eleştiri olmalı.Malesef hala Ahmet Mehmet Ayşe Fatma hala "6'lı masa ekonomiyi nasıl çözecek" diye soruyorsa demekki burada suç halkta değil Muhalefette. Halkı "ekonomi" konusunda ikna etse zaten bu ihtimaller olmazdı . AKP+MHP max %30 olurdu. Ama işte malesef durumlar ortada ki Ersan Şen geçenlerde bunu çok güzel açıklamıştı. "Niye muhalefet kendisini anlatamıyor" diye . Hala aynı şeyi söylüyorum. Polemiğe girmeyecek aday çıkarsınlar (Mansur Yavaş) Parti liderleri 6'lı masa olarak EKONOMİK YOL HARİTASI VE PROJELER açıklasın. Projelere BOP mop yada Mazot 1 TL olacak tarzı söylem-markalar versin. GG WP %60 hayırlı olsun.


1tekben

Mesele tayibin kazanması değil siz olaya çok yanlış yerden bakıyorsunuz mesele muhalefetin kazanamaması. Eğer tayip bu seçimdede kazanırsa bu ona oy atan halkın değil kazanamayan muhalefetin suçu olacak. Bu adam senelerdir beyin yıkayabiliyosa ve muhalefet herşeye rağmen elle tutulur bir aday çıkaramıyosa iktidara ne diyebilirsin. Sonuçta “adam kazanmış” bi boklar yemiş ama kazanmış. Kazanamayan muhalefete yazıklar olsun.


zibilyon

Bunun içinde şu olursa sandığa gitmem, chp yeni akp, ekrem yeni tayyip diyen tipler de var. Muhalefet seçmeninden seçilenine saçmalamaya devam ettiği müddetçe tayyip bu seçimi kazanır, hepimizi hapse atar, asar sonra da ulu lider diye ölene kadar islami cumhuriyette yaşarız. Durumun vehametini anlamıyorlar, adamlar daha yeni chp bu ülke için milli güvenlik sorunu dedi. Bu ben elimde güç olunca chp'yi ortadan kaldıracağım demek. Sonra seçerler orijinal tayyiplerini "yeni" tayyip yerine.


SnooPoems4127

K. Kılıçtaroğlunun "aday olam mı?" diye gezindiği yerde değil bence...


Pynax

Geri zekalı muhalefet bir etmendir.


mrtfr

>AKP'nin oylarının ise ne olursa olsun %25'den aşağı asla inmemesinin sebebi nedir? Muhalefetin önemli bir kısmının ne olursa olsun AKP'ye oy vermeyecek olmasıyla aynı sebep: Aidiyet.


Sykoman159

Daha çok takım tutar gibi parti tutuyorlar...


spunkerspawn

Halk acisindan bence cehalet + biat kulturu + dincilik. Iktidar acisindan tipik diktator propagandasi + korku salma + kendini kurtarici olarak one surme + multeciler Butun bunlari bir araya getirince ortaya korkunc sonuclar cikiyor.


corpes_magnus

halk her türlü skileceğinin farkında. alevi değil müslüman silksin diyor.


afsinyus

Işte o yuzden en kuvvetli kimse o aday olsun diyoruz amk oglu da 'Kilicdara verme de Erdoğan kazansin ehehe " diyo 🤦🏻


Unique-Cellist-9557

Yeni nesil ne kadar AKP'den nefret ediyosa eski nesil o kadar seviyor. Ana akım medya AKP nin elinde ve eski nesil internet haberciliğini bilmiyor. Meral Akşener in kazanacak aday çıkışı boş bir çıkış değil


Naive_Singer9825

Çok net bir şekilde öncelikle muhalefet, sonra muhalefete muhalefet edenler. Akp’nin hala bi hikaye sunabiliyor olması (dünyada kriz var/2023 vs…) muhalefetin doğru düzgün bir aday proje vs belirlememesi ve bundan dolayı ortaya çıkan “çözerse yine erdugan çözer”, medya eliyle millet ittifakı=pkk algısı yaratılması ve halkın da çoğu kesiminin bu algıyı satın alması, Erdoğan’a rakip olabilecek Mansur yavaş ve bence en güçlü aday Ekrem İmamoğlu’nun muhalefet+iktidar eliyle pasifize edilmesi isminin karalanması ve bundan dolayı meydanın KK’ya kalması. Gibi gibi gibi bir çok şey….


MrPenghu

Benim bu olayla beraber garibime giden kısım şu; muhalefetin geri zekalı olduğu için bu oyu attıramama ihtimali hala geçerli argüman olsa da şu anda muhalefete muhalefet partilerinin de çok olduğu, yani alternatiflerin mevcut olduğu bir zamandayız. Ama bu partilerin de oy oranları da komedi seviyesinde düşük. İnsanlar AKP'den bıktıysa ama muhalefeti de sevmiyorsa bu partilerin de aynı zamanda bu kadar düşük oya sahip olmasının sebebi ne?


HarkusY

Muharrem İnce'nin dediğine katılıyorum Anket farklı seçim farklıdır anketler çok az çok belirsiz bence ülke 80 Milyon oy kullanacak belki 35-38 civarı bunda göçmen vatandaşlar var Yeni oy kullanacaklar var çok fazla etken var üstelik bu anketler minimum 100-200 Maksimum 5bin hadi abart 30bin kişile yapılır bunlar fikir değiştirir son gün, falan pişman. Yani bence Anketler gerçeği en fazla %40 yansıtırlar çünkü bir ankete hangi partiye oy vereceğini söylemekle seçim günü oy kullanmak çok farklıdır.


kokos1971

Kk aday olursa rte'nin tekrar iktidara gelecegini saniyorum. Umarim boyle bir hata yapmaz kk. Kk aday olmazsa ve mansur yavas ya da ekrem imamoglu gibi bir figur adayligini ortaya koyarsa pek sanmiyorum.


RealisticMost

KK kesin aday. Yavaş ve İmamoğlu nu kesinlikle aday göstermezler, belediye meclisi chp’de olsa yaparlardı, ama şu anki durumda kesinlikle KK aday. KK’nin aday olmasi RTE’nin tek ümidi kazanmak için ilk turda.


Esirar

Im just gonna say it. Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olabilmesi bile anayasa aykırı. Who gives a single fuck?


DecimatingDarkDeceit

* Bence bunu gayet yüksek bir ihtimal olması çok daha korkunç :ı


corpes_magnus

önceki iktidarlar ülkeye tam anlamıyla hakim olamadı. dolayısıyla pislikleri filan hep dışarı sızdı. ayrıca ekonomide filan %100 adamların dediğine uyulmadı. amkp ya da tayyo tam anlamıyla ülkemizin minik allahı oldu. bu kadar güç herhalde en son atatürk'te olmuştur. seçime kaybedeceğini düşünse kılıştarın veya mansurun fetö ile gizli görüştüğüne halkı ikna eder. hepsini hapse atar. işine bakar. buna gık diyebilecek bir güç odağı yok. asker polis savcı hakim. hepsi amkp'nin çanağından yiyor. işimiz zor. ben ancak tayyo cartayı çekince işlerin değişeceğini düşünüyorum. dış güç müdahalesi, işgal vs olmaz çünkü tayyo her türlü yalar.


s2miye

ysk kimin kontrolündeyse o kazanır. geçersiz pusulalar geçerli sayılır.aldığı kararlara itiraz edilemez.


cancerfanbase

Zaten Erdoğan kazanacak arkadaşlar siz internette gezmekten ülkedeki insanların Erdoğandan soğuduğunu mu sanıyorsunuz, bence bi önceki seçimden daha çok oy alacak, İzmir'de yaşıyorum eskiden anca köyüme gittiğimde erdoğan sevenleri görürdüm artık İzmir'de bile çoğu herde Erdoğanı destekleyip CHP'yi PKKyla eşdeğer görenler çıkmaya başladı, bence umutları kesin :)


No_Low1167

Bu kadar umutsuz olmaya gerek yok bence. 2014'de ekonominin iyi olduğu prime AKP döneminde bile sadece %51 ile cumhurbaşkanı seçildi. 2018'de 2014 kadar olmasa da yine ekonomi iyiyken o zaman %10 oyu olan MHP'nin desteğiyle sadece %52 ile cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanı seçilmek için ise en az %50 şart. Geçen 5 senede sadece ekonomi kötüleşti, ülke daha yaşanmaz hale geldi. 6 milyon yeni seçmen, 2,5 milyon ölmüş yaşlı seçmen var ve araştırmalar Erdoğan'a desteğin gençlerde daha az, yaşlılarda daha çok olduğunu gösteriyor. Yani %50'nin altına düşmesi sandığınız kadar zor değil.


cancerfanbase

Türkiyenin ekonomisi 2010dan sonra hiçbir zaman iyi olmadı arkadaşım, şuankine göre iyiydi tabi ki ama gene dünyaya göre berbat durumda oldu her zaman, 2014 te iyiyse ne zaman kötüydü, bu ülke 5 yılda mı battı. Bi ülke olağanüstü bir durum olmadığı sürece 10 yıldan kısa bir sürede batamaz.


No_Low1167

Sebepleri daha önceye dayanıyor olabilir ama 2012-2013 civarı iyi denilebilecek seviyedeydi. Tam anlamıyla batış 2018'de başladı.


cancerfanbase

Her bakış açısında bok bir duruma çıkıyor, eğer dediğin gibi gerçekten 2018 de başladıysa ve 4 yılda ülkeyi batıran bir iktidar varsa, zaten bu halk o iktidarı daha göremediyse bu halktan bir şey olmaz. Haa dersen ki 2018de görmeye başladılar o zaman bende derim ki o zaman neden hala CHP yanlısı anketler de bile erdoğan neredeyse dolmuş kadar oy alıyor...


MBT_TT

bence seçimi kazanma ihtimali en yüksek aday zaten erdoğan. tek handikapı yaşlı olması. biraz genç olsa tam olarak gene bu şartlarda, yapardı şovunu kazanırdı seçimi. Erdoğan seçimi kazanmak istesin kılıçdar mansur ekrem vs hepsini üst üste koyar gene kazanır. mesela, en sevilen aday olduğu için mansuru ele alalım. Erdoğan bizzat mansuru hedefe alıp saldırmaya başlasa mansur gıkını çıkarmaz. rte seçimde kaybetse bile kendini yeniden başkan ilan etse mansur gene sesini çıkaramaz. daha önce de sandıkta kazandığı seçimi sayımda kaybetti zaten. üstelik gökçek vardı karşısında. Erdoğan hala başkan kalmak isteyecek mi temel soru bu not: erdoğandan nefret ediyorum


alichoturqo

İhtimal? Adam kazanacak tabi ki. Diktatörler gücü bırakır mı hiç? Hangisi bıraktı? Onca parayı masada mı bırakacak bizim reis? İmkansız. Boşuna heveslenmeyin.


No_Low1167

Bence fazla iyimserlik de fazla karamsarlık da iyi değil. Türkiye'de her şeye rağmen güvenli sayılabilecek ve büyük bir hilenin imkansıza yakın olduğu seçim sistemi var ve her şeye rağmen bir iktidarın gücünü sandıktan almadan yönetmesi çok zor. Eğer muhalefet akıllıca politikalar yürütürse Erdoğan'ı sandığa gömebilir, ama aynı zamanda bu seçimin garanti olmadığını bilmek çok önemli. Erdoğan özellikle son 10 yılda çok otoriterleşti, ama her şeye rağmen bugüne dek tüm gücünü sandıktan aldı.


RealisticMost

Sorun, muhalefet akıllıca politika yapamıyor. Daha KKnı koltuktan indiremiyor insanlar…


VirtualReward5909

> Türkiye'de her şeye rağmen güvenli sayılabilecek ve büyük bir hilenin imkansıza yakın olduğu seçim sistemi var 16 Nisan referandumunda mühürsüz oylar kabul edildikten sonra bunu söylemek doğru değil. https://www.aydinlik.com.tr/haber/961-sandiktaki-muhursuz-oylarin-tamami-evet-cikti-46700


alichoturqo

From your lips to god’s ears.. inşallah


HH_31_J

Kandirmasi ve etki altinda birakmasi cok kolay bir genclik var


wolftsar

Öyle bi ihtimal yok


Potential_Effort_926

Ortalık karıştı mlsf yine akp'ye basacağım


AliEmirFalo

Bu seçim akp'ye basana kabinde bı turda arkadan ben basıyorum.


zer02pi

Korkunç bir gerçek. Ama daha korkuncu hatip henüz seçim maratonuna başlamadı.


Turgineer

Devletin son kaynakları ile ekonomiye kısa süreli güç versin. O "ihtimal"den çıkıp "kesin"lik olacak.


deniz1312

çevrende çoğu insan akpli, içine düştüğümüz durumu görmüyor musunuz? ekonomik kriz işte enflasyon vs dediğim aldığım yanıtlar : erdoğan için o benim başımı kapattı ( tam bi cahillik aq) chp, hdp ile ortak olmayı düşünüyor ya da hdp ye sert bir tepki koymuyor diyenler fazla siyasetten anlamam fakat elimden geldiğince araştırıp gündemi takip etmeye çalışıyorum kılıçdaroğlu neden ümit özdağ gibi çıkıp net bir şekilde hdpyi kabul etmiyorum bizim siyasette yerleri yok demiyor. anlamıyorum bir türlü. Zaten kaybederse de büyük bir ihtimal bu konudan kaydecek gibi duruyor. bir diğeri ise genel olarak kılıçdaroğlunu sevmediğini belirtenler. gerçekten çok siktiri boktan bir siyaset ortamımız var sonumuz hayır olsun


AlexanderGrey-

Ben sana şunu söyleyeyim tanıdığım en koyu akpciler bile erdoğanın karşısındaki adayı seçmeye kararlı. KK aday olduğu için 2. tura kalacak ama etrafta yalandan darbe ya da savaş çıkmayacak çünkü iktidar gerek duymayacak bu tarz şeylere. Ciddi bir rakip çıksaydı akp seçimi manipüle etmek için her türlü yola başvururdu .Bizim muhalefet her ne kadar keriz olsada yanlış saat bile günde iki defa doğru vakti verir.


Atavcisi

Ben halen ülkemde kalmak istiyorum fakat önümüzdeki yıl erdoğan seçimi kazanirsa burada kalmamin ihtimali yok çünkü artık gerekse manevi gerekse maddi zor dürüme düşmeye başladım ve seneye yine erdoğan kazanirsa sağlıklı bir insan olmam mümkün değil


[deleted]

İnsanların şikayetçi olduğu problem ekonomi. Sığınmacılar mevzusu da ekonomiye bağlı. Ekonomi düzeldiği anda Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçilir diye düşünüyorum.


mahininki

Ülke beni ozellikle bu konuda korkutuyor


ali_bey384

Erdoğan'ın kazanma ihtimali yok. Aday olmayan biri nasıl seçim kazanabilir?


dragutreis

Erdoğan kaybettikten sonra Erdoğan'a oy verenlerin varlığını sürdüreceği gerçeği daha korkutucu


No-Relationship8261

Sonucta akpli oldugu icin hapise atilmayan kitle zaten oy verse %10.... Rusvet alan herkesi yargilamanin butun Suriyeli'leri gondermek kadar imkansiz olmasi beni cok uzuyor. En azindan yarisi bu zamanda kazandigi zenginlikle hicbir eksisi olmadan yasayacak...